MENÜ

 Tenyésztés

 

Tenyésztéshez mindenképpen olyan hímet és nőstényt válasszunk, akik semmilyen rokoni kapcsolatban nem állnak egymással! A hobbitenyésztők általában családfát vezetnek hörcsögeikről. Így ha tőlük vásárolunk kishörcsögöt, meg tudják nekünk mondani, hogy kik a felmenők (szülők,nagyszülők). Ennek tudatában már biztosak lehetünk abban, hogy mely hörcsögök közt van rokoni kapcsolat és melyek tehetők párba. Az ilyen párosításokból tiszta vérvonalú, egészséges kishörcsögök születhetnek.

 A hörcsögök kb.4 hetesen már ivarérettek. De tenyészetbe csak kb.2 hónapos koruktól vonhatók. Egészségesebb kicsinyek születnek, ha hagyjuk, hogy a szülők felnőtté váljanak mind testileg, mint szellemileg. Ez utóbbi is fontos, mert azoknál a hörcsögöknél, akik túl fiatalon szülnek gyakori jelenség, hogy megeszik kicsinyeiket. Ez akkor fordul elő, ha valamilyen okból úgy érzik, hogy nem tudják felnevelni kicsinyeiket. (Pl.kevés az élelem, nincs elég tej vagy nem elég érettek a feladathoz.)

 Egészséges kicsinyek akkor születnek, ha fokozottan figyelünk az anya táplálkozására, már a tervezett terhesség előtt és a szoptatás alatt (és persze után is). Ilyenkor érdemes a megszokott magkeverék és zöldség-gyümölcs mellé vitamincseppeket tenni az ivóvízbe, illetve több fehérjét adni (pl.tejföl,sajt,túró,lisztkukac). Az anya ösztönösen több élelmet gyűjt és ratároz el éléskamrájába, akár több ilyen rejtekhelyet is készít. Ezért adjunk neki több magot, hogy biztos lehessen afelől, van elég tápláléka a kicsik felneveléséhez!

Érdekes pontja a tenyésztésnek az apa és anya összeismertetése. Mivel területvédők, nem mindig fogadják el egymást első látásra. Ezért ajánlatos lassan összeszoktatni őket.

Szoktatás

A hörcsögök ugye nem társas lények, tehát nem szeretik más hörcsög társaságát. Így van ez a nőstény-hím párosoknál is, ha nem figyelünk, komoly sérülések keletkezhetnek.

Hogy ezt elkerüljük, először is fontos tudni, hogy a nőstény 4 naponta tüzel, tehát minden 4. napon hajlandó a párzásra, a többi napokon vagy megtűri maga mellett a hímet, vagy csipogással jelzi, hogy ő most ezt nem szeretné. Ennek durvább módja, ha nekiesik a hímnek, és megharapja. Ha ezt látjuk, AZONNAL szedjük szét őket, különben a hímnek nagyon csúnya vége lehet... Ha sérülést látunk rajta, kezeljük le Betadine-nal.

Mindig a hímet tegyük a nőstényhez, mert az sokkal jobban elfogadja, hogy egy másik állat tartózkodik a területén, mint fordítva. A legjobb, ha terráriumba tesszük őket, mert a születendő babák a ketrec rácsain kipotyoghatnak, és ebbe belehalhatnak.

A nőstény 4 naponta 24 órán keresztül fogamzóképes. Ilyenkor olyan illatanyagot bocsájt ki, amivel a hímet magához csalogatja. A párzási rituálé egymás szagolgatásával kezdődik. Orrukat összeérintik, majd jön a kergetőzés. A nőstény elszalad, majd lelapulva várja a hímet. Ez a fogócska megy aztán át a valódi párzásba.

Párzás, szülés előtti teendők

Ha az összeszoktatás megtörtént, és a párzás is sikeres volt, akkor várhatjuk, hogy 18-22 nap múlva megszületnek a kis hörcsögbabák. Egy nőstény általában 6-8 babát hoz világra, ennél lehet kevesebb is, néha több is.

Ha a nőstény vemhes lesz, mindenképp dupla adagot kapjon minden ételből, magból is, hogy tudjon raktározni. Hiszen, ha azt látja, hogy nincs elegendő élelem a gyerekek felneveléséhez, akkor meg is eheti őket. A fehérjeadagot is duplázzuk meg, de szülés előtt 2 nappal már ne, vagy csak nagyon kis mennyiségben adjunk neki fehérjét, nehogy a babákra hízzon! Ha a babára hízik az anya, akkor komplikációk adódhatnak a szülés során, a babák bennragadhatnak a szülőcsatornában, ami a babák és az anyahörcsög halálát is okozhatja!

Körülbelül 10-12 nap múlva már észre lehet venni, hogy a hörcsög kikerekedik, a hasa feszesebb és gömbölydedebb lesz. 16 nappal a párzás után a hímet ki kell venni! A hátralévő két napban az anyának sokat kell dolgoznia a fészken, és jobb, ha pihenni hagyjuk, felesleges, hogy a hím ott sertepertéljen körülötte. Másrészt, ahogy az anya megszül, szinte azonnal újra termékennyé válik, amit a hím hörcsög ki is használ, és 18 nap múlva új alom születik. Ez az anyának nagy teher, mindenki képzelje bele magát, milyen lenne, ha még szoptatná a csecsemőjét, mikor már a következőt várná...

Szülés előtti napokban mindenképp cseréljük ki a teljes forgácsot, tisztítsuk ki a terráriumot. A házba tépkedjünk tiszta papírtörlőt, ezt az anya szépen össze fogja állítani egy fészekké.

Ha az apa és az anya jól megtűrik egymást, együtt hagyhatjuk őket, de a szülés előtti időszakban a nőstény agresszívvá válhat, ezért ilyenkor már jobb különtenni őket. Illetve azért is jobb ha külön vannak, mert szülés után a nőstény ismét fogamzóképes lesz. Az anya szervezetét nagyon megviselné, ha 3 hetente újabb kölyköket szülne.

Vinnyogó hang a fészekből, ez jelzi,hogy megszülettek a picik és persze folyton éhesek. Csukott szemmel, csupaszon jönnek a világra. Színük rózsaszín, de néhány nap múlva a megjelenő pigmentekből következtetni lehet későbbi színükre. Kb.1 hetesen szőrösödni kezdenek. Már csukott szemmel is elindulnak világot látni, de az anyjuk mindig visszaviszi őket a fészekbe. Szemük kb. 2 hetesen nyílik ki. 3 hetes korukig szopnak, majd megkóstolják a mama ételét is. 3,5-4hetes korukban elválaszthatók az anyjuktól.

Az anya továbbra is kapjon dupla adag ennivalót mindenből! Szülés után ismét kapjon fehérjét, mert ez nagyon fontos ahhoz, hogy legyen teje.

A bébik

A babákat az 5. napon megnézhetjük, kézbe vehetjük. De előtte alaposan mossunk kezet, ne érezze az anya a szagunkat a kicsiken! 5 naposan a legegyszerűbb megállapítani a nemeket. Ha nagy dudor van, akkor kisfiú, ha kisebb a dudor, akkor kislány baba van a kezünkben.

Nyáron, mikor jobban befülledhet az alom, akkor az 5. napon már ki lehet cserélni a törlőkendőt és a forgácsot, de mindenképp mossunk előtte kezet! Télen, illetve hűvösebb időben elég akkor takarítani, mikor már kinyílt a kicsik szeme, és elkezdenek kimászkálni a házból.

Az újszülötteket lehetőleg ne háborgassuk, ne fogjuk meg.  A terráriumot se takarítsuk ez idő alatt! (Esetleg azt a sarkot, ahová az anya a kisdolgát végzi.) Mert ha az anya veszélyt érez, bánthatja kicsinyeit.

Amikor kinyílt a picik szeme, elkezdhetjük őket kézhez szoktatni. Ha időben elkezdünk velük foglalkozni, akkor szelídekké válnak.

A kicsiket 21-22 napos korukban el lehet választani az anyjuktól, az anya ezután megkapja méltó jutalmát: pihenhet.

A szülés, szoptatás mindig kifárasztja az anyát,ezért az elválasztás után még legalább 2 hétig hagyjuk pihenni, regenerálódni. A szüléstől számított 1,5 hónapig ne tegyük össze újból a párjával, mert egy kimerült szervezetű anya gyengébb immunrendszerű utódokat szülhet. Illetve az anyahörcsög egészségét is veszélyeztetjük ezzel.

Ennyi a minimum, amit az anyának pihennie kell! A szétválasztás után is kapjon bőséges fehérjeadagot, hogy könnyebben regenerálódhasson.

A kis hörcsögöket 4-5 hetes korukban nemek szerint külön kell választanunk! Hiszen ekkor már akár fogamzóképesek is lehetnek. Szóval ezt mindenképp akadályozzuk meg, egyrészt az előbb leírt okból: a nőstény túl fiatal a szüléshez, meg is eheti a kicsiket. Másrészt ez mindenképp beltenyészetet okozna.

A kicsiket legkorábban 3,5 hetesen adhatjuk új gazdihoz.

Fontos tudni, hogy mókuskereket / hörcsögforgót 2,5-3 hónapos kora előtt ne tegyünk be a kis hörcsögnek, mert könnyen deformálhatja a fejlődő gerincet.

 

 

Hírek

  • Höribébik születtek!
    2012-11-14 08:47:31

    Gloria és Marty szerelméből megszületett az 1. alom, 2012. nov.03-án!

    9 kis bébi érkezett, mindannyian jól vannak.

Asztali nézet