MENÜ

 

A külső

 Nagyságuk kb.6-10 cm. Farkuk nagyon apró, kb. 8-11 mm.

Eredeti színük az úgynevezett vadas szín. Hátuk szürkésbarna, hasuk fehér. Gerincük vonalán fekete csík fut. Másik két elterjedt színváltozata a pearl (fehér, fekete gerinccsíkkal), illetve a kék (hamuszürke, fehér hassal).

A vadonban szürkés bundájuk télen kifehéredik, hogy könnyebben elrejtőzhessenek a ragadozók elől. (Orosz winter-white „télen fehér” hörcsögnek is nevezik ezt a fajt.) Ez fogságban nem mindig figyelhető meg.

Ma már többféle, különleges színvariáció létezik a Campbell törpehörcsöggel való keresztezés eredményeképp. Ilyen színek a mandarin, bézs, camel, pearl-mandarin, fekete stb…

 

 A viselkedés

Ahhoz, hogy megértsük állatkánk szokásait, szükségleteit, jó ha utánajárunk, honnan is származik, eredeti élőhelyén hogyan viselkedik, mit miért tesz?

A dzsungáriai törpehörcsög eredeti élőhelye Belső-Ázsia.

Föld alatti barlangrendszerben lakik, kb. 1 m mélyen. Alagútak kötik össze a különféle helységeket. Így van külön hálóhelyük, éléskamrájuk és illemhelyük is.

Otthon kedvezzünk neki mi is! Tegyünk a terráriumába pl.: lefogyott wc papír gurigát, vagy papírtörlő gurigáját! Ezekből akár mi is összeragaszthatunk alagútrendszert. De kaphatók olyan hörcsögpaloták is, amelyekhez különféle csőrendszer tartozik. Nagyon szeretnek benne bújkálni.

Föld alatti járataikból csak szürkületkor bújnak elő.Érzékszerveik is ehhez az életmódhoz alkalmazkodtak. Csak másfél méterig látnak élesen, ezt kompenzálja jó hallásuk és kifinomult szaglásuk.

Mivel csak a közeli dolgokat, mozgást érzékelik, óvatosan közelítsünk hozzájuk, ne ijesszük meg őket! Ha benyúlunk a terráriumba, lassan tegyük, várjuk meg, míg észreveszik a kezünket, hogy lássák, nem ragadozók vagyunk, hanem a gazdi! Mivel éles a hallásuk, kerüljük a hangoskodást, a hírtelen zajkeltést, mert attól szintén megijedhetnek! Kifinomult szaglásuk az élelemkeresésben segíti őket. Ezért figyeljünk arra, hogy ha benyúlunk hozzájuk, csak tiszta kézzel tegyük, ne érezzenek rajta ételszagot, mert könnyen megkóstolhatják ujjunkat, azt valamilyen finom falatnak gondolván!

Éjszakai életmódjukat otthonunkban is gyakorolják. Este élednek fel, napközben főként alszanak. Ez annyiban módosult vadon élő társaikhoz képest, hogy kedvencünk hangunkra, mozgásunkra napközben is előbújik, illetve egy kis csemegével bármikor előcsalhatóak fészkükből.

A vadonban az éjszakát élelemszerzéssel, gyűjtögetéssel töltik. Pofazacskójukba gyűjtik az ételt, majd elraktározzák föld alatti éléskamrájukban. Magokkal, gyökerekkel, levelekkel, rovarokkal táplálkoznak.

Egy éjszaka alatt akár 3 km-t is megtehetnek ezek az apró állatok.

Terráriumukba mindenképpen tegyünk mókuskereket, hogy kielégítsük mozgásigényüket!

Vadon élő társaik területvédők, egyneműek nem igazán férnek meg békében egymás mellett. A nőstény és a hím is szinte csak a párzás idejére él társas kapcsolatban. Ellenségeit kerregő, cserregő, sípoló hanggal két lábra állva igyekszik elijeszteni.

Otthon egyedül tartsuk őket! Ha több hörcsögünk van, akkor mindenkinek legyen meg a saját lakhelye, külön terráriuma! Párzás idejére óvatos összeszoktatással tehetjük őket össze.

 

Milyen nemű a hörcsögünk?

Rengeteg probléma adódik abból, hogy sok helyen nem tudják megállapítani a hörcsög nemét. Ez több okból is kellemetlen! Hiszen rengeteg nem kívánt alom születik. Ami pedig még rosszabb, hogy sok a beltenyészet,ami rengeteg genetikai betegségeket idézhet elő és szegény hörcsög korai halálát is okozhatja.A másik probléma,hogy ha egynemű hörcsögöket adnak el párként,ami verekedésekhez vezet és a hörcsögök kisebb-nagyobb sérüléseivel járhat. Ezért nagyon fontos,hogy tudjuk milyen nemű a hörcsögünk.

Nézzük a nemek közti különbségeket:

A hímeknek általában szembetűnően nagy heréi vannak,de a fiatal állatoknál ez még nem látszik,mert nem érték még el a felnőttkort. Általában a fenék formáján is láthatjuk, hogy a hímnek sokkal formásabb , "kidudorodik", míg a nőstényeknek inkább laposabb, a farok miatt inkább kissé háromszög alakra emlékeztető feneke van. Emellett feltétlen meg kell néznünk a nemiszerv és a végbélnyílás közötti távolságot. A nősténynek a képen is jól láthatóan kisebb a távolság a nemiszerv és a végbélnyílás között, míg a hímnek körülbelül kétszer akkora.

 

Elhelyezés

A dzsungáriai törpehörcsög nem társas lény! Nem igényli másik hörcsög jelenlétét, sőt védi a saját territóriumát, azaz bármit mond a kisállatkereskedésben az eladó, két hörcsögöt soha ne tarts együtt, kivéve ha pároztatni akarod őket, de akkor is csak a párzás idejére! A hörcsögök nagyon agresszívvá is válhatnak, összeverekedhetnek, ez pedig akár az egyik kedvencünk halálához is vezethet, amit ugye nem szeretnénk. Szóval ne tartsuk őket együtt! Nem lesznek magányosak, nem kell ettől tartani! Ők szeretnek egyedül lenni. Két egynemű hörcsögöt pedig tényleg ne tegyünk össze, mert náluk nagyobb a verekedés lehetősége, mint a fiú-lány párosnál.

Tehát, vegyünk egy hörcsögöt. Vagy ha többet szeretnénk, biztosítsunk nekik saját terráriumot vagy ketrecet.

Az állatkereskedésekben többféle lakhelyet árusítanak, ebből kell kiválasztanunk a nekünk legjobban tetszőt. Léteznek ketrecek, terráriumok és műanyagból készült hörcsögpaloták is.

A ketrec bár jól szellőzik, de benne könnyebben meg is fázhat a höri. A forgács kiszóródhat a rácsokon keresztül, emiatt többet kell utána takarítani. Van, aki azért szereti, mert a rácsokon felszaladgál, tornázik a hörcsög. Ez lehet rossz is, ha pl.: rosszul esik, meg is ütheti magát. Vemhes anyahörcsögök esetében ez még veszélyesebb. Illetve kölykök esetén a picik beszorulhatnak a rácsok közé, vagy akár ki is eshetnek. Egy höritartó negatív élménye, hogy kedvence éjszakánként rágcsálja a rácsokat, ami roppant idegesítő hangot ad. Ilyen esetben meg lehet próbálni fogkoptatót adni a hörinek, de az is lehet, hogy unatkozik, vagy kicsinek találja a helyét.

A terrárium üvegén keresztül jól megfigyelhetők a hörik, nem annyira huzatos, nem tudja rágni a hörcsög, nem tud magasra mászni, ahonnan leeshet.  A forgács biztosan nem szóródik ki. Viszonylag olcsó, különösen ha van a közelben egy üveges, aki olcsóbban elkészíti, mint az állatos boltok. Ellenben hátránya, hogy befülledhet, nem szellőzik annyira. Könnyen benyúlhatunk hozzájuk, de arra figyeljünk, hogy mivel felűlről közelítünk feléjük, nehogy ellenségnek, valamilyen ragadozó állatnak gondolják kezünket!  Ezért mindig lassan, óvatosan, nyúljunk feléjük, hagyjunk időt arra, hogy észrevegyen minket és tudatosuljon benne, hogy mi vagyunk azok! A terrárium könnyen takarítható. A lényeg, hogy elég nagy alapterületű legyen ( 30cmx40cm) és elég magas(28-30cm), hogy állatkánk ki ne kapaszkodjon belőle.

Műanyag tároló:  Nagyobb áruházakban kapható.( pl. az Ikea-ban kapható Samla doboz) Előnye, hogy nagyon könnyű, emiatt a legkönnyebben is takarítható. Nem kell attól félni, hogy nekikoccan valaminek, mint a terránál. A takarítás ezzel tart a legrövidebb ideig. A forgács nem szóródik ki ebből sem. További előny, hogy ha a későbbiekben nem szeretnénk már hörcsögöt tartani, egy alapos tisztítás után tárolóként használható, nem kell eladni, nem foglalja a helyet feleslegesen. Gyerekeknek talán a legjobb, legbiztonságosabb megoldás.

A ketrecet/terráriumot óvjuk a közvetlen fénytől és nagy hőmérsékletváltozásoktól. Keressünk egy viszonylag sötétebb helyet a szobában, és semmiképp se ablak vagy fűtőtest mellett helyezzük el a lakhelyét.

20-25 °C között érzik magukat a legjobban, ezért igyekezzünk szobahőmérsékletet biztosítani számukra.

 

Felszerelések

Nagyon fontos a  házikó. Mivel a hörcsögök természetes élőhelyükön is föld alatt bújkálni, "fogságban" is fontos, hogy biztosítsuk számukra az elbújás lehetőségét. Ha nincs búvóhelye, akkor akár agresszívvá is válhat a barátságos kisállatunk! És ha épp a kis vackában tartózkodik, igyekezzünk ne megzavarni, mert neki az a privát kis szférája, olyan, mintha minket az ágyunkból vernének ki. A házikó alapterülete minimum 10x12 cm, magassága 10 cm legyen.

Fontos, hogy legyen a hörcsögnek önitatója. Tévedés, hogy a hörcsögök nem isznak vizet. Én még nem láttam olyan hörcsögöt, amelyik ne ivott volna vizet, még akkor is, ha minden nap kap zöldséget és gyümölcsöt. Adjuk meg a lehetőséget számára, hogy akkor igyon, amikor megszomjazik!

Hogy hörcsögünk ne unatkozzon és biztosítsuk számára a megfelelő mozgást, mindenképp helyezzünk be neki mókuskereket/futókereket. Ugyan nem minden hörcsög használja, de a legtöbben nagyon szeretik.

Bújócső: Ez lehet műanyag vagy fa, de a hörcsögök nagyon imádják a wc-papír gurigát is. Ha a házikójukat nincs mivel kibélelni, széttépkedik a papír gurigát és behordják a házba.

Tálka: általában 2 db-ra van szükség, egy a magoknak, egy a zöldségeknek-gyümölcsöknek. Lehet akár kerámia, műanyag,   de a befőttes üveg teteje is tökéletes.

 

 

 

Hírek

  • Höribébik születtek!
    2012-11-14 08:47:31

    Gloria és Marty szerelméből megszületett az 1. alom, 2012. nov.03-án!

    9 kis bébi érkezett, mindannyian jól vannak.

Asztali nézet